Теракт готували неповнолітні: Нац
поліція та СБУ встановили причетних до вибухів в Івано-Франківську
Ввечері 11 березня в Івано-Франківську пролунали вибухи. Як стало відомо, їх причиною став дистанційний підрив російськими спецслужбами власних агентів, які переносили саморобний вибуховий пристрій з метою влаштувати теракт. Про це повідомляє СБУ та Нацполіція.
За наявними даними, ввечері того дня російські спецслужби дистанційно підірвали двох власних агентів, які переносили саморобний вибуховий пристрій у районі залізничного вокзалу. Як встановило розслідування, поплічниками ворога виявилися двоє місцевих неповнолітніх 15 і 17 років, яких росіяни завербували через Telegram-канали із пошуку «легких грошей». У результаті вибуху 17-річний зловмисник загинув на місці, а його 15-річний спільник отримав тяжкі поранення.
Фото від Служби Безпеки України
В обмін на обіцянку від окупантів заплатити $1700, неповнолітні за інструкцією російського куратора виготовили два саморобні вибухові пристрої, замасковані під термоси. Для конспірації фігуранти робили це в орендованій за гроші куратора квартирі в багатоповерхівці поблизу залізничного вокзалу. Обидві вибухівки вони спорядили детонаторами з можливістю дистанційного підриву і додатковими уражаючими елементами у вигляді металевих гайок.
Після цього, виконуючи наказ росіян, зловмисники привели обидва вибухові пристрої в бойову готовність. Близько 18:30 11 березня вони прямували до визначеної локації для розміщення одного з вибухових пристроїв. Дорогою росіяни, які дистанційно слідкували за їх переміщенням по GPS, активували вибуховий пристрій у їхньому пакеті.
Фото від Національної поліції України
Крім неповнолітніх від удару вибуховою хвилею постраждали ще двоє випадкових перехожих. Це 20-річний чоловік і 23-річна жінка. Одночасно окупанти дистанційно підірвали другу вибухівку, залишену в орендованій квартирі. Наразі слідчі підготували повідомлення про підозру 15-річному фігуранту за декількома статтями Кримінального кодексу України:
Ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 258 (пособництво у вчиненні терористичного акту, що призвів до загибелі людини).
Ч. 2 ст. 263-1 (незаконне виготовлення вибухових речовин та вибухових пристроїв за попередньою змовою групою осіб).
Санкція цих статей передбачає довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Також вирішується питання щодо кваліфікації дій двох 15-річних дівчат, які були в одній компанії з фігурантами під час підготовки теракту.
СБУ наголошує, що спецслужби ворога підривають своїх агентів, спочатку використовуючи їх «втемну», а потім позбуваючись, як зайвих свідків.
Якщо вам або вашим знайомим пропонують «просто занести пакунок» до ТЦК, поліції чи іншої адмінбудівлі, знайте — вас хочуть вбити. — зазначають в СБУ.
У випадку спроб вербування ворогом слід звертатися у створений для цього чат-бот СБУ «Спали ФСБшника». Раніше Служба Безпеки України вже знімала соціальні відео, в яких інформувала молодь про невідворотність покарання за подібні злочини.
Фото від Національної поліції України
Важливо нагадати, що росіяни вже неодноразово вербували неповнолітніх для скоєння терактів. Їх заманюють обіцянками про легкий заробіток.
Як запобігти можливому вербуванню дітей ворогом
Державна служба якості освіти зазначає, що минулоріч правоохоронцями було затримано понад 450 осіб, які за дорученням російських кураторів займалися підпалами в Україні. Ворог навмисно «полює» в інтернеті саме на неповнолітніх.
Також ДСЯОУ наводить список того, що варто зробити дорослим, щоб запобігти можливому вербуванню дитини ворогом:
Обговорювати з дітьми питання про небезпеку вербування та наслідки вчинення злочинів.
Цікавитись онлайн-активністю й колом інтернет-знайомств дітей.
Контролювати дотримання комендантської години.
Важливо також, щоб обговорення цієї теми відбувалося в закладах освіти. Теми кібергігієни та кібербезпеки доцільно інтегрувати в освітній процес так, щоб безпечна поведінка онлайн ставала звичкою кожної дитини. Діти мають знати, що знайомство в інтернеті може бути небезпечним, а співпраця з ворогом — коштувати свободи або й життя.